چیزی در سبد خرید یافت نشد

logo
برچسب ها:
آشنایی با انواع کتاب های انتشارات گاج
83

آشنایی با انواع کتاب های انتشارات گاج

میکرو طبقه بندی

کتاب های میکروطبقه بندی گاج به گواه بسیاری از فعالان این حوزه مهم ترین و خوش نام ترین کتاب های گاج هستند. کتاب هایی مخصوص تست زنی و شامل تست های کنکور سراسری، تست های تالیفی و در مواردی آزمون های آزمایشی گاج که به شکل میکرو تنظیم شده اند. یعنی در هر موضوع (مثل مشتق) تست ها به زیر موضوعات فراوانی (مثل تعریف مشتق، فرمول های مشتق، خط مماس و …) تقسیم بندی شده اند. این تقسیم بندی اصولا با طرح درس بیشتر معلم ها یکسان است طوری که دانش آموز می تواند بعد از تدریس هر یک از زیر موضوعات توسط معلم تست های مرتبط با آن را پیدا و حل کند. پاسخ های تشریحی کامل هستند. این کتاب ها درسنامه هایی هم دارند که نسبتا خلاصه هستند و نمی توان از آنها برای آموزش ابتدایی مطالب استفاده کرد. در واقع بیشتر حجم این درسنامه ها را نکات تستی و کاربرد آنها در حل تست ها شامل می شود. بهتر است بعد از مطالعه جزوه دبیر یا منبع آموزشی مفصل تری درسنامه های میکروها را برای طبقه بندی مطالب و مرور نکات تستی خواند.

 

آی کیو و آی کیو پلاس

کتاب های سری IQ شاید پاسخی به انتقاداتی باشد که به کتاب های میکرو طبقه بندی وارد بود. نقدی که به کتاب های میکرو وارد بود بی روح بودن و نداشتن سوالات خلاقانه بود. چراکه نوع کتاب های میکرو بدلیل پوشش تست های کنکور کاملا یک دست بود و دانش آموز خود را در بوته ای سخت تر از کنکور نمی سنجید. کتاب های سری IQ پاسخی به نیاز دانش آموزان قوی برای حل سوالات قوی تر و بالاتر از سطح سوالات کنکور است. البته دقت کنید که تعداد تست ها در این کتاب ها نسبت به کتاب های میکرو کمی کمتر است و نباید از آنها به عنوان منبع اول تست زنی استفاده کنیم. شاید بهتر باشد از آن به عنوان منبع دوم در کنار کتاب های میکرو یا هر منبع دیگری استفاده شود مگر برای دانش آموزان سطح بالا. همچنین اگر وقت نکنید که از دو منبع تست بزنید بد نیست که از این کتاب به عنوان یک کتاب کمکی برای فرصت های مرور و جمع بندی مثل دی ماه و ایام بعد از عید تا کنکور استفاده کنید. سری جدید کتاب های گاج با نام IQ+ نیز در همان راستا با تغییر برند و با ظاهری متفاوت و شادتر از سری آی کیو به چاپ رسیده اند. البته هنوز چاپ این سری از کتاب ها برای همه دروس انجام نشده است.

 

سیر تا پیاز

سیر تا پیاز با ادعای سه کتاب در یک کتاب به بازار آمده است. کتابی برای آموزش، امتحان تشریحی (نهایی) و تست زنی. در این کتاب ها این سه بخش حتی دارای سه جلد مجزا در کتاب هستند، یعنی وسط کتاب دوبار دیگر جلد خواهید دید. درسنامه های این کتاب ها با توجه به فضای تشریحی و تستی حاکم بر آن معمولا از میکرو ها ساده تر هستند و برای قشر بزرگتری از دانش آموزان قابل استفاده است. برای دانش آموزان پایه (غیر دوازدهم) شاید این کتاب ها جز بهترین انتخاب ها باشد ولی نمی توان پذیرفت که برای یک دانش آموز کنکوری تست های آن کافی باشد. به نظر می رسد برای یک دانش آموز کنکوری برای تسلط روی مباحث کتابی مثل سری میکرو لازم است.

 

خط ویژه

خط ویژه کتابی برای دوران جمع بندی و مرور است. مثلا اگر شما درس هندسه دوازدهم را خوانده اید و قصد دارید برای شب امتحان (یا چند روز قبل از یک آزمون جامع) آن را مرور کنید بهتر است از کتاب های خط ویژه استفاده کنید. در این کتاب درسنامه های کوتاه و جمع و جوری قرار داده شده که مناسب برای روزهای آخر قبل از یک آزمون جامع تستی مثل ایام بعد از عید است. دقت کنید که شاید برای جا مانده ها یعنی کسانی که خواندن مطلبی برایشان دیر شده و می خواهند کمی از مطالب را بلد باشند تا به تعدادی از سوالات پاسخ بدهند هم این سری کتاب ها مناسب باشد.

 

دور دنیا در 4 ساعت

کتابهای دور دنیا در 4 ساعت شامل 6 سال کنکور سراسری داخل و خارج کشور همراه با پاسخ های تشریحی کامل است. تجربه ثابت کرده تعدادی از سوالات کنکور هر سال به لحاظ مدل و تیپ سوال، مشابه یا کاملا مطابق با سوالات سال های قبل است. همچنین کتاب های دور دنیای دروس عمومی شامل 6 سال سوالات عمومی ( مشترک) در رشته های ریاضی، تجربی، انسانی، زبان، هنر و کنکور خارج از کشور است که با 37 آزمون منبع بسیار مناسبی است برای تست زنی در ماه های پایانی مانده به کنکور.

با تغییر نظام آموزشی، با توجه به اینکه هنوز کنکوری مطابق با کتاب های درسی جدید برگزار نشده بود، نیاز دانش آموزان به کنکور های آزمایشی با کنکور های سراسری سال های گذشته تامین نمی شد. انتشارات گاج با اعمال حداقل تغییرات، کتاب های دوردنیا در 4 ساعت را تا جای ممکن همسو با کتاب های درسی نظام جدید کرده است. بنابراین نسخه نظام جدید این کتاب هم دارای 6 سال کنکور سراسری داخل و خارج از کشور (مجموعا 12 کنکور) است که بعضی از سوالات آن تغییر یافته اند. لازم به ذکر است این تغییرات در جلد پاسخنامه نوشته شده است.

 

EQ

کتاب های سری EQ در پایه های دبستان به شکل جامع همه دروس و در دبیرستان به شکل تک درس برای ایجاد تسلط لازم برای شرکت موفق در امتحان نهایی است. این کتاب های تمام مسائل و تمارین کتاب درسی را مفصل بررسی کرده و بهانه ای برای گرفتن نمره پایین در امتحانات نهایی را به خواننده نمی دهد. این کتاب ها کاملا در سطح کتاب های آموزش و پرورش است و به عنوان منبع آموزش برای تست زنی و آزمون های جامع تستی مناسب نیست.

 

موضوعی

مطالبی مثل تاریخ ادبیات یا آرایه های ادبی به شکل کاملا پراکنده در کتاب های درسی آمده اند. شاید خواندن دسته جمعی و یکپارچه آنها به سود خواننده باشد. بنابراین در کتاب های موضوعی یک موضوع مثل آرایه های ادبی به شکل کامل گردآوری شده  و این اجازه را به خواننده می دهد که فارغ از بقیه موضوعات روی نقاط ضعف خود کار بیشتری انجام دهد و یا برای تقویت آن هر روز (یا چند روز یک بار) برای تبدیل شدن به نقطه قوت برای آن وقت بگذارد. خواندن کتاب های موضوعی به شکل متناوب و منظم می تواند نتایج شگفت آوری را به ارمغان بیاورد.

 

پرسمان

کتاب های سری پرسمان پر است از پرسش های مشابه امتحانات نهایی. اگر بخواهید قبل از یک امتحان تشریحی (نهایی) چند نوبت آزمون مشابه آن را ببینید منبع مناسبی انتخاب کرده اید. این کتاب البته درسنامه های کوتاهی در سطح کتاب درسی هم دارد. این سری کتاب ها شامل چند سری امتحان تشریحی مشابه نوبت های اول و دوم است.

 

کتاب کار (کارپوچینو)

سری کتاب های کار (کارپوچینو) مناسب برای تمرین در کلاس و پس از آن تکمیل آموزش در منزل است. این منبع دارای پرسش هایی بدون پاسخ است و بدون معلم سیکل آموزش با این کتاب ها تکمیل نمی شود. اگر خودتان قصد دارید با یک منبع مناسب درسی را بیاموزید نباید از کتاب های کار استفاده کنید. این منبع باید به توصیه معلم انتخاب شود و با کمک معلم تکمیل شود. چند سری از امتحانات نهایی نوبت اول و دوم هم در این کتاب ها گنجانده شده است.

 

امتحان یار

سری امتحان یار فقط شامل امتحانات نهایی نوبت اول و دوم و پاسخ های تشریحی آنها است.

 

آس

کتاب های سری آس (آموزش ساده) گاج جدید ترین و شاید بتوان گفت ویژه ترین سری کتاب های گاج است که گویا قرار است برای همه پایه ها چاپ شود. اولین چیزی که در این کتاب شما را مجذوبش می کند کیفیت کاغذ، چاپ، گرافیک و صفحه آرایی کتاب است که خواننده را ترغیب می کند آن را بخواند. کاغذ ها همه گلاسه (روغنی) هستند و کار کردن با آنها لذت بخش است. محتوای خاص این کتاب ها درسنامه هایی است که تقریبا در مسیر خودآموز حرکت کرده و تلاش کرده خواننده را از معلم بی نیاز کند. مثال های فراوان، توجه به جنبه های تستی و کلام روان و قابل فهم خواندن کتاب را دلچسب می کند.

از درسنامه ها که بگذریم دو بخش (کافه سوال) و (گزینه چند) به نیاز های تشریحی و تستی دانش آموزان هم پاسخ مثبت خواهد داد. یعنی در واقع این کتاب برای درصد بسیار زیادی از دانش آموزان بخصوص در پایه های پایین تر که نیازی کمتری به تعداد تست بالا احساس می شود تمام نیاز های طی سال را پوشش خواهد داد.

 

کتاب کار 5 بعدی (دکتر آی کیو)

کتاب کارهای سری جدید گاج، دکتر آی کیو یا 5 بعدی نام دارند. این کتاب ها واقعا 5 بعد دارند. بعد 1 آموزش است که با درسنامه هایی که در کتاب قرار گرفته تامین می شود. بعد 2 تمرین های بدون پاسخی است که متنوع هم هست. بعد 3 تست های 4 گزینه ای هستند که این کتاب را کم نقص می کند. همچنین بعد از آن برای دانش آموزان تیزهوش، سوالاتی با سطحی بالاتر از کتاب درسی قرار داده شده است تا به همه قشر پاسخ داده باشد. در نهایت بعد 5 این کتاب ها در آن موجود نیست! بلکه فیلم آموزشی تدریس همان درسنامه ها توسط دبیر مربوطه در سایت دکتر آی کیو (www.driq.com) است. به این ترتیب اگر  درسنامه ای را خوب متوجه نشدید یا در کلاس درس حاضر نبودید میتوانید فیلم مرتبط با آن را در سایت پیدا کنید. خلاصه اینکه می توان گفت در حالیکه بیشتر کتاب های کار بازار بدون خلاقیت و شبیه هم هستند گاج با این کار شرایط را دگرگون کرد!

 

قند و عسل

سری کتاب های قند و عسل از آخرین محصولات انتشارات گاج است که در همه مقاطع به چاپ رسیده است. این کتاب ها در پایه های دبستان و متوسطه اول با هدف ارائه یک مجموعه تست تیزهوشان ارائه شده است که خواننده را برای آزمون های ورودی مدارس آماده می کند. این کتاب ها به شکل جامع شامل همه دروس چاپ شده اند و در بعضی از پایه ها تک جلدی و در بعضی دوجلدی هستند. یعنی شما با خرید یک یا دو جلد کتاب برای همه درس ها تست کافی خواهید داشت.

سری قند و عسل در پایه های اول تا نهم دارای تست های درس به درس یا فصل به فصل است که پاسخ نامه تشریحی هم دارد. در پایان هر درس هم آزمون های جامع آن درس و در پایان کتاب نمونه آزمون های شبیه ساز ورودی مدارس برتر قرار گرفته است. این کتاب ها در ادامه (در بعضی موارد در جلد دوم) دارای درسنامه هایی مختصر همراه با تمرین های تشریحی هستند که پاسخ آنها نیز در ادامه آنها آمده است. کتاب های قند و عسل برای کنکور دارای آزمون های شبیه ساز کنکور سراسری است و بدرد دوران جمع بندی (بعد از عید) می خورد.

 

33 استان

سری کتاب های 33 استان مجموعه ای از امتحانات نهایی استان های کشور است. تعدادی آزمون تشریحی که برای شب امتحانات تشریحی مناسب هستند. لازم به ذکر است که این کتاب ها درسنامه ای ندارند و به همین دلیل حجم کم و قیمت پایینی دارند. استفاده از آنها برای ایام امتحانات می تواند برای ارزیابی و پیدا کردن اشکال ها مفید باشد.

میکرو

کتاب های میکرو در واقع ادامه نسل کتاب های میکرو طبقه بندی گاج هستند که با نام مختصر میکرو چاپ می شوند‌ در ادامه همان مسیر این کتاب ها دارای درسنامه ای مختصر و مفید و تست هایی هستند که متناسب با درسنامه ها طبقه بندی شده اند. این تست ها عموما تست های کنکور سراسری سال های گذشته را پوشش خوبی می دهند و بعضا شامل تست های آزمون های آزمایشی گاج هم هستند.

 

میکرو طلایی

گاج باز هم همه را غافلگیر کرد. این بار با سری میکرو طلایی. میکرو طلایی در واقع ادامه مسیر سری میکرو است که به شکل جامع چاپ شده اند. مثلا فیزیک که در دو جلد درسنامه و تست چاپ شده است دارای همه مطالب فیزیک دهم، یازدهم و دوازدهم است. مختصرا چند ویژگی جالب و جدید که این کتاب ها دارند را بررسی می کنیم:

 1. این کتاب ها دارای درسنامه جامع و کامل و در عین حال مختصری هستند که به اثبات ها و مفاهیم بنیادی درس نمی پردازند و مستقیما به سراغ نتایج آنها، نکات و روش های تستی می روند.
 2. تعداد تست های بالای این کتاب ها که با تیتر های زیاد طبقه بندی شده اند، مثل همیشه مهم ترین ویژگی سری میکرو است. در بین تست های تالیفی این کتاب ها، تست های کنکور سراسری هم به چشم می خورند.
 3. این کتاب ها معمولا دارای خلاصه هایی به شکل نمودار درختی در پایان درس ها یا فصل ها هستند که در روزهای منتهی به کنکور و آزمون های آزمایشی بدرد بخور هستند.
 4. بیشتر کتاب های این سری دارای کاغذ گلاسه روغنی هستند که مطالعه آنها را دلچسب و کتاب را جذاب می کند. البته اولین اثر این موضوع روی قیمت کتاب های میکرو طلایی است که آنها را گران کرده است.
 5. یکی از نکات عجیب و غریب کتاب تست میکرو طلایی ریاضی تجربی این است که حتی دارای پاسخ کلیدی هم نیست و پاسخنامه آن در جلد دوم آمده است. این موضوع خواننده کتاب را مجبور می کند که جلد دوم را نیز تهیه بکند. قطعا این مشکل خواننده ای را که به پاسخ های تشریحی نیاز مبرمی ندارد، آزرده می کند.

 

مینی میکرو طلایی

سری میکروطلایی مینی سری جدید کتاب های گاج برای دوران جمع بندی و مخصوص کنکوری هاست. این کتاب عموما به شکل موضوعی چاپ شده اند. از جمله این موضوعات می توان به مفهوم و قرابت های معنایی فارسی، آرایه های ادبی، آیات و نکات کنکور، مسائل شیمی و … اشاره کرد. البته در درس های ریاضی تجربی، هندسه و آمار و احتمال و گسسته به شکل درس به درس هم چاپ شده اند. یکی از ویژگی های ساده این کتاب ها قطع جیبی آنهاست که باعث می شود به عنوان کتاب همراه مورد استفاده قرار بگیرند. این کتاب ها عموما دارای تعداد تست بسیار اندکی هستند و بیشتر حاوی نکات و حفظیات و مفاهیم اساسی ای هستند که در دوران منتهی به کنکور ممکن است از یاد داوطلبان آن برود. البته مواردی مثل واژگان عربی، مسائل شیمی و درک مطلب انگلیسی می توانند طی سال هم به شکل منظم مورد استفاده قرار بگیرند.

 

دفتر

کتاب های سری دفتر گاج در واقع کتابی بدون زحمت و توام با خلاقیت است. گاج در این سری از کتابهایش تمارین کتاب های درسی را عینا بدون حل در کتابی با عنوان دفتر آورده است. برای دریافتن هدف از تولید این کتاب بهتر است به این موضوع فکر کنیم که هدف از خرید این کتاب چه می تواند باشد؟

 • شاید برای اینکه با حل تمارین کتاب درسی در خودش، آن را کثیف نکنیم.
 • شاید هم برای اینکه اگر تمارین کتاب درسی را در خودش حل کردیم و در پایان ترم میخواستیم آنها را دوباره حل کنیم مجبور نباشیم آنها را پاک کنیم.
 • همچنین معلم های محترم ممکن است انگیزه ای برای معرفی این کتاب به دانش آموزان داشته باشند و آن این است که تمارین کتاب را به عنوان تکلیف به دانش آموزان بدهد و بعد برای چک کردن تکالیف، دفتر های گاج را جمع آوری کند.

 

ورود به صفحه کتاب های انتشارات گاج

 

مقالات مرتبط به این موضوع :

527 دیدگاه
 • fatemeh پاسخ دهید 5 / 03 / 1399

  سلام وقت بخیر
  من برای دهم و یازدهم،خیلی سبز و میکرو دارم ولی میخوام برای دوازدهم همه کتاب های ایکیو پلاس رو بخرم،ایا کار درستیه؟
  رشته تجربی هستم و درصدهام بین 60تا80هست

  • مشاور آموزشی مدیر پاسخ دهید 8 / 03 / 1399

   سلام ای کیو پلاس سطح شون کمی بالاتره. ولی با توجه به درصدتون احتمالا به مشکلی نمی خورید.

   • abas پاسخ دهید 11 / 03 / 1399

    سلام
    تشکر میکنم از مقاله های خوب شما
    من سال آینده میخوام در آزمون های ورودی مدارس استعداد درخشان و نمونه دولتی شرکت کنم میخواستم ببینم از چه کتاب های کمک درسی برای درسنامه،سوالات تشریحی و تست که مناسب من باشه میتونم استفاده کنم ؟
    با درسنامه ها و تست های پیشرفته هم زیاد آشنایی ندارم

    • مشاور آموزشی مدیر پاسخ دهید 11 / 03 / 1399

     سلام. ممنون از شما. میتونید از کتاب های تیزهوشان خیلی سبز و یا ای کیو گاج استفاده کنید.

     • abas 12 / 03 / 1399

      خیلی ممنون از راهنماییتون
      میخواستم ببینم میتونم با استفاده از کتاب های تک درسی پرسمان یا EQ جامع به عنوان منابع آموزشی (درسنامه) برای تست زنی و سوال تشریحی
      و استفاده از کتاب جامع قند و عسل به عنوان منبع تست هم به نتیجه برسم؟
      چون سطح درسنامه و سوالات تستی کتاب های تیز هوشان خیلی سبز و آی کیو برای من یکم بالاست چون میخوام از پایه شروع کنم و با درسنامه ها و تست های پیشرفته آشنایی زیادی ندارم

     • مشاور آموزشی مدیر 15 / 03 / 1399

      بله منابعی که گفتین مناسبن برای سطح شما.

 • مهسا رسولی پاسخ دهید 21 / 02 / 1399

  کتاب های ایکیو. نمودارهای جمع بندی هم داره؟

 • مهسا رسولی پاسخ دهید 21 / 02 / 1399

  سلام. من الان کتاب میکرو زیست دوازدهم و یازدهم رو دارم. بعد از اتمام این کتاب لازمه ای کیو رو هم بخرم

 • ویلیام پاسخ دهید 12 / 02 / 1399

  سلام ببخشید کتاب علوم هشتم با درسنامه کامل وکامل وتیزهوشانی میخوام

 • سلام پاسخ دهید 12 / 02 / 1399

  ببخشید درسنامه کامل کامل تیزهوشانی میخوام هشتم هستم

  • سلام پاسخ دهید 12 / 02 / 1399

   علوم میخوام

  • مهسا رسولی پاسخ دهید 21 / 02 / 1399

   سلام وقتتون بخیر. راستش قیمت های کتاب هاتون فوق العاده بالاست وتخفیفش کم. من چون واقعا کتاب های گاج رو قبول دارم. دلم میخواد تخفیفش بیشتر بشه یا قبمت هاتون رو بیارید پایین تر. من تمام منابعم گاج هستش اما اما انتظارم از گاج اینکه اونم مارو حمایت کنه ممنون

 • negin پاسخ دهید 2 / 01 / 1399

  سلام ب نظرتون خوبه برای درسای تخصصی کتابای میکرو بگیرم و درکنارش lq ؟

  • مشاور آموزشی مدیر پاسخ دهید 2 / 01 / 1399

   سلام احتمالا کتاب های ای کیو رو به عنوان منبع مکمل نیاز دارید. شاید بد نباشه از دوتا انتشارات تهیه کنید تا با سلایق مختلف آشنا بشید. مثلا بجای ای کیو تست الگو یا نردبام خیلی سبز

 • علیرضا پاسخ دهید 18 / 09 / 1398

  سلام من‌کلاس یازدهم هستم میخواهم کدوم کتابا درسنامه داره و تست

  • مشاور آموزشی مدیر پاسخ دهید 18 / 09 / 1398

   سلام همه کتابها درسنامه و تست رو دارن مثل میکرو و سیر تا پیاز و میکرو طلایی و … ولی حجم درسنامه ها متفاوته

   • سینا پاسخ دهید 28 / 12 / 1398

    سلام
    کامل ترین درسنامه رو کدوم سری داره؟
    برای عربی و دینی رشته انسانی
    برای جمع بندی کدوم بهتره؟

    • مشاور آموزشی مدیر پاسخ دهید 1 / 01 / 1399

     سلام ازدین و زندگی زیپ الگو برای جمع بندی میتونید استفاده کنید البته برای ریاضی و تجربی هستش. خیلی سبز جامع هم برای عربی مناسبه.

     • مهدی 30 / 01 / 1399

      کتابهای سری ۶۴۲۰ چه ویژگی هایی دارن؟؟؟؟

     • مشاور آموزشی مدیر 1 / 02 / 1399

      سلام بزودی درباره این سری از کتاب ها مطالبی رو اضافه می کنیم.

   • سینا پاسخ دهید 29 / 12 / 1398

    سلام
    دنبال درسنامه قوی و جامع برای عربی میگردم،
    (رشته انسانی هستم)
    که برای تست هم کمکم کنه،
    بین گاج ،مشاوران وخیلی سبز موندم!
    کامل ترین کدومه؟

    • مشاور آموزشی مدیر پاسخ دهید 4 / 01 / 1399

     سلام توصیه به خوندن نقدها میکنم. و اینکه مقاله بهترین کتابهارو ببینید.

   • احمدرضا پاسخ دهید 9 / 02 / 1399

    سلام نهمی هستم و رشته ی تجربی را انتخاب کرده ام . اگر بخواهم الان کتابی برای زیست از انتشارات گاج انتخاب کنم ، پیشنهاد شما کدام است ؟ بسیار مچکرم

 • فاطمه پاسخ دهید 18 / 09 / 1398

  سلام ببخشید کتاب میکروطلایی بهتره یا میکروطبقه بندی ؟

  • مشاور آموزشی مدیر پاسخ دهید 18 / 09 / 1398

   سلام میکروطلایی ها عموما جامع هستن و میکرو ها پایه به پایه. میکرو ها سبقه بیشتری دارن و جاافتاده تر هستن