63 filter 116all http://thenounproject.comThe Noun ProjectIcon TemplateRemindersStrokesTry to keep srokes at 4pxMinimum sroke weight is 2pxFor thicker srokes use evennumbers: 6px, 8px etc.Remember to expand srokesbefore saving as an SVGSizeCannot be wider or taller than100px (artboard size)Scale your icon to fll as much ofthe artboard as possibleUngroupIf your design has more than oneshape, make sure to ungroupSave asSave as .SVG and make sure“Use Artboards” is checked100px.SVG 07 Created by Gregor Cresnarfrom the Noun Project 63 Artboard 18 06 Translator Artboard 23

چیزی در سبد خرید یافت نشد

logo
برچسب ها:
روشهای افزایش دقت و تمرکز هنگام مطالعه
2

روشهای افزایش دقت و تمرکز هنگام مطالعه

روشهای افزایش دقت و تمرکز هنگام مطالعه

یکی از بزرگترین مشکلات دانش آموزان هنگام مطالعه، عدم تمرکز است. اغلب داوطلبان کنکوری از عدم تمرکز می نالند و پیوسته این موضوع را مطرح می کنند که مطالعه ما بدلایل مختلفی که همگی از عدم تمرکز ناشی می شود کارایی مناسب را ندارد. در این مقاله می خواهیم روشهای افزایش دقت و تمرکز که همگی ملموس و قابل اجرا هستند را یاد بگیریم:

برای داشتن دقت و تمرکز مناسب هنگام مطالعه باید شرایط درونی و بیرونی مهیا باشد:

شرایط درونی یعنی :

1 – هدف داشته باشیم.
الف) مثلا اگر برای کنکور درس می خوانیم درباره رشته های تحصیلی و دانشگاه ها مطالعه کنیم. این مطالعه یک گرایش درونی به یکی از رشته ها یا دانشگاه ها ایجاد می کند که خیلی در ایجاد یک هدف بلند مدت کمک می کند.
ب) هدفمان را بنویسیم. حتی بد نیست که آن را بزرگ بنویسیم و روی دیوار اتاقمان نصب کنیم.

2 – امیدوار باشیم.
طی مسیر تا رسیدن به هدفمان بالا و پایین های زیادی خواهیم دید. ممکن است در آزمون های آزمایشی نتایج مختلفی بگیریم و گاهی احساس ناامیدی بکنیم. مهم است که زود از حالت یاس خارج شویم و فکر های منفی را از خودمان دور کنیم. بد نیست جملات مثبتی مثل (من موفق می شوم) (من امیدوارم) و … را هر روز برای خودمان مخصوصا در شرایط سخت تکرار کنیم.

3 – پشتکار داشته باشیم.
هدف های بزرگ با تنبلی بدست نمی آیند. همیشه در انتخاب راه حل ها، راه حل سخت تر را انتخاب کنید که همان درست است.

4 – باید هنگام مطالعه خسته، گرسنه و بیمار و … نباشیم.

شرایط محیطی یا بیرونی :

5 – زمان مطالعه مهم است.
الف) زمان مطالعه تقریبا در شبانه روز ثابت باشد. مخصوصا برای کنکوری ها مهم است که در ساعت خاصی از شبانه روز مطالعه کنند.
ب) خودتان را عادت بدهید که در زمان های مفید شبانه روز درس بخوانید و تا آنجا که ممکن است شب ها که زمان استراحت است درس نخوانید.
ج) هر یک ساعت و نیم مطالعه حدود یک ربع به خودتان استراحت بدهید. زمان های استراحت را بلند تر نکنید، چرا که مغزتان سرد می شود!

6 – مکان مطالعه مهم است.
الف) مکان مطالعه را هر چند ماه یک بار عوض کنید نه زودتر!
ب) در مکان مطالعه سکوت برقرار باشد. نباید صدای آرام تلویزیون را هم بشنوید.
ج) جلوی پنجره و یا هر جایی که ممکن است چیزی حواستان را پرت کند درس نخوانید.

یادتان باشد: حین مطالعه چند کار را انجام دهید:

7 – خلاصه برداری کنید.
8 – زیر نکات مهم خط بکشید.

نکته: با فکر هایی که به فکرمان می آید چه کنیم؟

9 – یکی از بهترین روشهای افزایش دقت و تمرکز تکنیک کاغذ سفید است. در این تکنیک یک کاغذ سفید کنار دست تان بگذارید و هرگاه فکری به ذهن تان برسید شروع به نوشتن آن بکنید، ولی در حد یک خط. وقتی یک خط یادداشت کردید از نوشتن دست بکشید و دوباره سراغ درس خواندن بروید. فکرهای بی ربط لذت بخش است و به هر موضوعی سرک می کشند و اگر جلوی آن را نگیرید، ساعت ها فکر خواهید کرد. با این کار زمان در فکر فرو رفتن هایتان را کنترل می کنید و این تکنیک کمک می کند تا فکر های بی ربط تان را کم کنید.

مقالات مرتبط به این موضوع :
1- روش صحیح مطالعه دروس مختلف + تکنیک های موثر تست زنی


 

حتمن بخونید :

1 دیدگاه
  • سارا پاسخ دهيد 24 / 04 / 1399

    شما که اینقدر بلدی بگو من امسال ارشد بدم یا نه رشتم مشاوره است… نمیدونم به کدام جهت حرکت کنم… کار… تحصیل..ادامه تحصیل خوشم میاد نمیدونم به نفعم هست یا نه… ..