چیزی در سبد خرید یافت نشد

logo
آشنایی با انواع کتاب های انتشارات خیلی سبز
13

آشنایی با انواع کتاب های انتشارات خیلی سبز

خیلی متفاوت بوده و هست. نگاه فانتزی به کنکور از ادبیات کتاب های انتشارات خیلی سبز تا طرح روی جلد و نوع نگاه آن به آموزش به چشم می خورد. کلمات عجیب و غریب در کتاب های خیلی سبز جایی ندارد و خودمانی نوشته شده اند. تفکر آموزش ساده و قابل فهم مطالب در کتاب های این انتشارات خیلی به چشم می خورد ولی گاهی این تفکر به تثبیت عمیق مطالب در ذهن خواننده ضربه زده و در بعضی مطالب به فهم کم عمق و حفظی دروس اختصاصی بسنده می شود. خیلی سبز با زیست هایش خیلی سبز شد ولی بعد از آن ریاضی تجربی، دیفرانسیل، گسسته، عربی اش شاهکار کرد و بازار را گرفت. ساده انگاری مطالب برای دانش آموز بعضا اتهام سادگی به کتاب های خیلی سبز می زند که غلط هم نیست. انگار مولف به قدری در تیپ بندی سوالات کنکور و نکات غرق شده که از مفاهیم اصلی درس غافل شده است. در نهایت باید بپذیریم که کتاب های انتشارات خیلی سبز در منجلاب کتاب ها جز بهترین هاست.

 

ماجراهای من ودرسام برای ۲۰ گرفتن

سری ماجراهای من ودرسام برای ۲۰ گرفتن برای شرکت موفق در آزمون های تشریحی (یا امتحان نهایی) تالیف شده اند و معمولا دارای یک درسنامه جمع و جور و درنهایت تعدادی تمرین تشریحی هستند که به شکل میکرو طبقه بندی بعد از هر موضوع مرتب شده اند. معمولا تعداد انگشت شماری تست دارند پس برای آمادگی آزمون های تستی مناسب نیستند. این​ کتاب ها در نوع خودشان عالی اند.

 

کتاب کار

کتاب های کار خیلی سبز مجموعه ایست از سوالات بدون پاسخ که باید به کمک یه راهنما که معمولا معلم است پاسخ داده شوند. کتاب های کار خیلی سبز در مقطع بالاتر کمتر نوشته شده اند که البته استثناهایی مثل کتاب کار شیمی۳ و عربی ۳ را هم دارند که جز کتاب های کار خوب خیلی سبز است. تنوع سوالات در این کتاب ها معلم ها را از آماده کردن جزوه های پر حجم بی نیاز می کند و می توانند به عنوان یک جزوه خوب به آن اعتماد کنند.

 

هفت خان

هفت خان کتاب های موضوعی ادبیات است که تاریخ ادبیات، لغت و املا و قرابت و زبان فارسی و …  در نهایت خان آزمون آنها  را تکمیل می کند. اولا این کتاب برای افزایش قدرت تست زنی برای آزمون های آزمایشی طراحی شده است و با توجه به نوع سوالات ادبیات کنکور کاملا این نوع مطالعه یعنی موضوعی توصیه می شود. کتاب ها شامل تست های فراوان هستند و تست های کنکور های چند سال اخیر را نیز پوشش خوبی می دهند. برای مطالعه روزانه، مطالعه در تاکسی و مدرسه و همه جا مناسبند چون قطع آنها وزیری است.

 

فصل آزمون

با تغییر نظام آموزشی انتشارات خیلی سبز کتاب های آزمون خود را به فصل آزمون تغییر نام داد. البته تغییری بزرگی در ساختار این کتاب ها ایجاد نشد. اگر شما یکی از این کتاب ها را ورق بزنید می بینید که این کتاب ها درسنامه ای ندارند و یک راست به سراغ آزمون می روند. بنابراین این کتاب ها برای دوران جمع بندی هستند ولی نه برای کسی که مطالعه اش را کامل نکرده. بلکه برای کسی که با تسلط کامل دچار کمبود تست یا آزمون در روزهای پایانی شده است.

همان طور که گفتیم این سری از کتاب ها دارای تعدادی آزمون (حدود ۷۰ تا) است که موضوع به موضوع هستند. در مواردی آزمون های بعضی فصول به آزمون های با موضوعات ریزتر تقسیم شده است و در پایان، یک آزمون استاندارد پایان فصل هم قرار گرفته است. در انتهای هر فصل یک آزمون سخت تر از استاندارد هم برای دانش آموزان قوی تر با نام (به سوی ۱۰۰) وجود دارد.

 

جمع بندی

کتاب های جمع بندی همان طور که از اسم شان پیداست جزوه ای خلاصه است که ضمن آن تست های چند سال اخیر کنکور در آن حل شده است. البته مطالب مطرح شده در جزوه معمولن کمی تحت تاثیر همان تست های چند سال اخیر قرار می گیرد. ماه های پایانی منتهی به کنکور زمان مناسبی برای استفاده از این کتاب هاست.

 

شب امتحان

کتاب های سری شب امتحان به تقلید از انتشارات هایی مثل گلواژه و بنی هاشمی که سال سوالات امتحانات نهایی را جزوه وار چاپ می کردند تولید و به چاپ رسیده است. در این کتابها که بیشتر شبیه جزوه هستند نمونه سوالات نهایی به علاوه خلاصه ای بسیار کوتاه ومختصر که به درد مطالعه شب امتحان می خورد. البته برای کسی که قبلا از یک منبع کامل تر آن موضوع را مطالعه کرده است.

 

آموزش شگفت انگیز

سری کتاب های آموزش شگفت انگیز خیلی سبز را می توان با کتاب های سیر تا پیاز انتشارات گاج یا ۳ بعدی نشر الگو مقایسه کرد. این سری از کتاب ها دقیقا مشابه رقیبانی که برای آن ذکر کردیم سه هدف آموزش، آمادگی برای امتحانات تشریحی و آمادگی برای آزمون تستی را باهم دارد. برای فصل های مختلف هر کتاب، ابتدا درسنامه هایی دارد که معمولن سوال تشریحی و تستی هم در آن حل شده است. بعد از آن تعدادی سوال تشریحی و سپس تست های مرتبط با آن فصل را خواهید دید. البته معمولن هر فصل را به چند درس تقسیم کرده است. در پایان هر فصل هم پاسخنامه تشریحی سوالات تشریحی و تست ها را آورده اند. در کل کتاب های جمع و جوری هستند که هزینه های دانش اموزان را کاهش می دهد و از خرید چند کتاب بی نیاز می کند.

 

نردبام

کتاب های نردبام همان سری پیشرفته است. قرار است با این کتاب ها از نردبام موفقیت بالا بروید. این کتاب ها مجموعه ای از تست هایی است که شاید بتوان گفت احتمال آمدن آنها در کنکور کم است. دقت کنید که گفتیم کم، نه غیر ممکن. موضوعی که در استفاده از این کتاب ها اهمیت دارد این است که باید به عنوان کتاب مکمل (کتاب تست دوم) در کنار کتاب دیگری مورد استفاده قرار بگیرد. یعنی به شرط تسلط بر یک کتاب معمولی باید سراغ همچنین کتابی رفت. آن هم برای دانش آموزی که درس مورد نظر را به عنوان نقطه قوت میشمارد.

 

تیزهوشان

کتاب های تیزهوشان خیلی سبز هم به شکل تک درس و هم به شکل جامع برای مقاطع ابتدایی و متوسطه اول چاپ شده اند. این کتاب ها درسنامه های خوب و مفصلی دارند و در درسنامه ها تست های متنوع گنجانده شده است. بعد از آن تست ها معمولن مرتب چیده شده اند، طوری که روند آموزشی خاصی را مدنظر دارد. یعنی مولف تلاش کرده که با ترتیب تست ها ذهن خواننده را طبقه بندی بکند. در تست های این کتاب ها از سوالات آزمون های داخلی مثل استعدادهای درخشان، انرژی اتمی و همچنین آزمون های خارجی مثل مسابقات ریاضی آمریکا، آفریقای جنوبی و … بهره گرفته شده است. البته لازم به ذکر است که کتاب های جامع تیزهوشان درسنامه های خلاصه ای دارند و در تست های ریاضی از سوالات آزمون های معتبر استفاده شده است.

 

موضوعی

کتاب های موضوعی خیلی سبز در واقع ادامه سیر تکاملی کتاب های هفت خان ادبیات هستند. ناشرین معمولن کتاب های موضوعی را با عنوان های ادبیاتی آن شروع می کنند. کتاب های موضوعی خیلی سبز مثل آیات و روایات دین و زندگی البته ایده جدیدی نیست ولی با کیفیت است. با عنایت به سوالات کنکور سال های اخیر، اهمیت موضوعی کار کردن دروس عمومی بر هیچ کس پوشیده نیست. مطالعه مستمر کتاب های موضوعی همچون آیات و روایات و یا استفاده از آن برای مرور روزهای پایانی قبل از آزمون های جامع تستی، بسایر مفید است. البته بهتر است به عنوان مرجع مطالعه قرار نگیرد تا پیوستگی بین مطالب از بین نرود. شاید مطالعه پیوسته موضوعات یک درس (مثلا اینکه آیات دین و زندگی را در خلال درس بخوانیم) درس خواندن را شیرین تر و قابل تحمل تر بکند.

 

چند کنکور

خیلی سبز در نظام قدیم کتابی مشابه این کتاب نداشت و اولین بار، با تغییرات کتاب های درسی این سری از کتاب ها را به چاپ رسانید. البته این سری از کتاب ها دارای مشابه های زیادی از سایر انتشارات ها هستند. خیلی سبز در سری چند کنکور که برای رشته های ریاضی، تجربی و انسانی چاپ شده است، کنکور های سراسری ۵ سال اخیر داخل و خارج از کشور (یعنی مجموعا ۱۰ کنکور) را گرد هم آورده است. جلد اول سوالات و جلد دوم پاسخنامه تشریحی آنها هستند. البته فایل جلد دوم (یعنی پاسخنامه) به صورت رایگان در اپلیکیشن خیلی بوکز خیلی سبز هم قرار گرفته است.

همان طور که می دانید تست های سال های اخیر کنکور سراسری بر اساس کتاب های نظام قدیم هستند و هنوز کنکوری مطابق با کتاب های درسی نظام جدید برگزار نشده است. لذا تست هایی که نیاز به تغییر داشته اند، با تست های سایر رشته ها یا تست های تالیفی جایگزین شده اند. این تغییرات در جلد سوالات مشخص نشده است و در پاسخنامه در کنار شماره سوال ذکر شده است.

 

خوش خطی

کتاب های خوش خطی برای رهایی از خرچنگ ها و قورباغه هاست. این شعار کتاب های خوش خطی خیلی سبز است. این کتاب ها برای مقطع ابتدایی چاپ شده و برای هر پایه متناسب با آن سرمشق هایی را برای تمرین خوش خطی با خودکار یا مداد ارائه کرده است. با توجه به این که خیلی از مطالب کتاب های درسی احتمالن بعدها بدردمان نمی خورد! تمارین این کتاب ها تا آخر عمر بدردمان خواهد خورد… در وانفسای بدخطی، ایده خیلی خوبی بود.

 

ورود به صفحه کتاب های انتشارات خیلی سبز

 

مقالات مرتبط به این موضوع :

۱- آشنایی با انواع کتابهای انتشارات گاج

۲- آشنایی با انواع کتابهای انتشارات قلم چی

۳- آشنایی با انواع کتابهای نشر الگو

۴- آشنایی با انواع کتابهای انتشارات مبتکران

۵- آشنایی با انواع کتابهای انتشارات مهروماه

۵۲ دیدگاه

 • مهرناز پاسخ دهید ۱۲ / ۱۰ / ۱۳۹۸

  ببخشید به نظرتان نردبام بهتره یا ای کیو

  • مشاور آموزشی مدیر پاسخ دهید ۱۳ / ۱۰ / ۱۳۹۸

   سلام عموما کتابهای ای کیو از سطح بالاتری شروع شده تستهاش ولی خیلی سبز از سطح پایین تری اغاز و تا سطح بالا پیش رفته

 • بهار پاسخ دهید ۱۹ / ۰۸ / ۱۳۹۸

  سلام من معلم هستم و تو آموزشگاه تدریس می کنم کدوم کتابتون برای معرفی تو کلاس بهم پیشنهاد می کنین؟کتابی باشه که نمونه سوالات خوبی هم داشته باشه

  • مشاور آموزشی مدیر پاسخ دهید ۲۲ / ۰۸ / ۱۳۹۸

   سلام دوست عزیز برای چه درسی؟

   • Kianoshshamsi پاسخ دهید ۱۳ / ۰۹ / ۱۳۹۸

    سلام می خواستم بدونم برای زیست دهم از چه منبعی استفاده کنم که درسنامه های عالی و تست های تالیفی کمی داشته باشه

    • مشاور آموزشی مدیر پاسخ دهید ۱۴ / ۰۹ / ۱۳۹۸

     سلام کتاب خیلی سبز و نشر الگو جز پرفروش ترین ها هستن

 
به من اطلاع بده هنگامی که محصول موجود شود به شما اطلاع خواهیم داد. لطفا ادرس ایمیل خود را وارد کنید.
ایمیل ما آدرس ایمیل شما را با کسی به اشتراک نخواهیم گذاشت